araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Tatilinizi Kökten Değiştirecek: Fethiye Kabak Koyu

Kabak Koyu; Fethiye’nin Ölüdeniz bölgesinin 16 km doğusundaki Faralya Köyünün yakınlarındadır. Kızıl çam ormanlarının arasında yer alan Kabak Koyu Vadisi, aynı zamanda Gemile Koyu olarak da bilinir. Likya Yolu’nun üzerinde yer alan bu koy el değmemiş doğasıyla saklı bir hazinedir. Her köşesinden tarih fışkıran bu vadi kanyon biçimindedir ve yüksekliği 800 metreyi bulan sarp yamaçların eteklerindedir. Vadinin jeolojik yapısı ender rastlanan türdendir ve bu da Kabak Koyu’nu özel kılan bir başka husustur. Deniz, akarsu ve yüksek kayalarla çevrili Fethiye Kabak Koyu çeşitli bitki ve hayvan türlerine de yurt olmaktadır. 300 metre yükseklikte oluşan pınarların meydana getirdiği, mavi ile yeşilin birlikteliğinden doğan muazzam görünüm, hem şaşkınlık üzerine şaşkınlık yaşatmakta ve hem de büyük bir huzur vermektedir.

Kabak Koyu’nda Yapılacak Aktiviteler

Kabak Vadisi’ndeki Aladere Şelale’sineLikya gitmek için yolundan yürüyüp ardıç, keçiboynuzu, çam ve sandal ağaçlarının altında, mis gibi havayı içinize çekerek ve doğanın eşsiz manzarasını izleyerek ilerleyebilirsiniz. Koya indiğiniz zaman taşlık bir sahil ile karşılaşacaksınız. Sahilde yer alan çardaklarda uzanıp denizin güzelliğiyle huzur bulabilir, denizde yüzerek bu huzuru daha da pekiştirebilirsiniz.

Kabak Koyu gürültüden, kirlilikten, şehrin karmaşasından uzak kalmak isteyenlerin tam da aradığı yerdir. Deniz, doğa ve hamak üçlüsünün keyfini çıkaracağınız bu koyda hayatınızın en güzel bünübirlik tatilini yapacaksınız. Ağaçların altında uzanırken ağacın başındaki sincapları fotoğraflayabilir, geceleri de Ağustos böcekleriyle beraber şarkı söyleyebilirsiniz. 200 metre uzunluğundaki kumsalıyla, cam gibi deniziyle, kayalardan süzüle süzüle akan Aladere Şelaleleriyle, ardıç ve çam ormanlarıyla Kabak Koyu’nda her saniye değerlidir.

Kabak Koyu’nda Görülecek Yerler

Kelebekler Vadisi

Daha ismini duyar duymaz içinizde kelebekler uçuşmaya başladıysa bu masal diyarının güzelliğini doğru tahmin ettiniz demektir. Yaz-kış fark etmeksizin durmadan akan şelalesiyle, yeşilin binbir tonuyla, rengarenk çiçekleriyle ve masmavi sularıyla Kelebekler Vadisi, hafızanıza kazınacak, kalbinizin baş köşesinde yer edinecek ve Fethiye gezilecek yerler, Kabak Koyu gezilecek yerler listelerinizin bundan sonra ilk sırasında yer alacaktır. Vadinin dik kayaları insana tatlı bir ürperti verir. Kendinizi hayal âleminde gibi hissedeceğiniz Kelebekler Vadisi, dünyada pek fazla görülmeyen kaplan kelebeklerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Mavi Mağara

Bu mağaraya 2 yoldan ulaşılır. Maağra ile sahil birbirine çok yakındır. Her ne kadar buraya yüzerek gidilebilse de bazen büyük dalgalar nedeniyle kayalara çıkmakta zorluk yaşamanız olasıdır. En iyisi karadan gitmek olacaktır.

Su altından denize bağlanan Mavi Mağara, bu delikten giren ışık sebebiyle Mavi Mağara olarak adlandırılmıştır. Mağarada yüzebileceğiniz bir havuz vardır. Havuzda yüzerken sanki dalga dalga çizgiler göreceksiniz, bu hareler ışık oyunlarından başka bir şey değildir. Günbatımını sahilde izlemek sizin için harika bir deneyim olacaktır. Eğer dolunaya rastlarsanız işte o zaman hissedeceğiniz mutluluk tarif edilemez. Geceleri Samanyolu’nu izlerken hayrete düşeceksiniz ve bu manzaraları her hatırlayışta içiniz içinize sığmayacak, Kabak Koyu’na tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Kabak Koyu’nda Konaklama

Kabak Koyu otelleri ekseriyetle bungalovlardan meydana gelmektedir. Ayrıca bu koyda tuvaleti veu duş olan çeşitli kamp alanları da mevcuttur.

Bungalov veya çadır seçeneklerinden birini tercih edebileceğiniz kamp alanlarından bazıları Turan Camping’in, Dervish Lodge, Shambala, Gemile Kamp, Kabak Naturel Life, Shanti Garden Camping, Lilith Camping, Reflections, Kabak Naturel Life son derece güzel ve sevimli yerlerdir.

Kabak Koyu’nda Ne Yenir?

Koyda yediğiniz kahvaltıların tadı damağınızda kalacaktır. Yumurta, sıcak köy ekmeği, tahin, keçi peyniri, yörenin organik zeytinlerinden yapılmış ürünler,    pekmez, mis kokulu ballar ve… Ölemeç çorbası, tingil çorbası, sac böreği, et kapama, turp otu, otlu gözleme , leğen böreği, sündürme, arapaşı ve döndürme tatlısı da Kabak Koyu’nda yemek denilince akla gelenenfes lezzetlerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı