araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Tortum Şelalesi’ne Bir Yolculuk

Tortum Şelalesi; ülkemizin 11. Sakin kenti Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan muhteşem bir doğal güzelliktir.

48 metre yüksekliğe sahip bu şelale dünyadaki en yüksek şelalelerin üçüncüsüdür. Şelalenin genişliği ise 22 metredir. Balıklı Köyü civarlarında 18. Yüzyılda bir heyelan meydana gelmiş, bu olay Tortum Çayı’nın önünü kapatmıştır. Zamanla burada Tortum Gölü ve şelale oluşmuştur. Şelaleden dökülerek bir görsel şölen oluşturan bu suların üst tarafında görülen gökkuşağı da şelaleye ayrı bir güzellik katmaktadır. Şelale sularının döküldüğü yerde devkazanı diye bilinen büyük bir oyuk vardır. Sular yukarıdan dökülerek alt taraftaki dirençsiz kayaları aşındırır. Buna bağlı olarak devkazanı meydana gelir. Hem Türkiye’den hem de başka ülkelerden binlerce kişinin akın ettiği Tortum Şelalesi ‘Sudökülen’ olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda şelalenin üzerine bir hidroelektrik santrali kurulmuştur ve bu santral elektrik üretiminde rol oynamıştır. 1952- 1960 yıllarında hidroelektrik üretimi için bir kaynak vazifesi gören şelale bugün muazzam bir doğal güzellik olarak her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tortum Erzurum

Görenlerde hayranlık uyandıran Tortum Şelalesi Erzurum görülmesi gereken yerler içinde özel bir yere sahiptir. Tortum Gölü’nün kuzey kenarındaki bu şelale Erzurum merkezden 100 km uzaklıktadır. Şelalenin Uzundere’ye uzaklığı ise 16 kilometredir.

Tortum Gölü kuzey ucu arasında bulunan heyelan kütlesini ve Tev Vadisi’ni aşıp dökülerek bu şelaleyi meydana getirmektedir. Tortum Şelalesi’nin suları üst bölümde gökkuşağı, alt bölümde kocaman bir dev kazanı oluşturmaktadır.

Şelalenin çevresinde piknik yapılabilecek alanlar ve insanların şelaleyi seyretmesi için demir korkuluklu bir balkon (seyir terası) vardır. Şelaleyi ilkbahar aylarında ziyaret edecekseniz balkona çıktığınızda serin sularıyla ıslanacak ve farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Tortum Şelalesi en çok Mayıs ve Haziran aylarında daha gür akmaktadır. Sonraki aylarda su seviyesi biraz azalmaktadır fakat şelale ihtişamlı görünümünü hiçbir zaman kaybetmemektedir.

Tortum Şelalesi’yle ilgili bir rivayet vardır. Şöyle ki izleme alanında bulunan merdivenlerden şelalenin altına inip sonra da elektrik santralinin olduğu merdivenlerden yukarı çıkmanın kalp rahatsızlığını ve nefes darlığını engellediği söylenir.

Çağlayan Köyü’ne son derece yakın olan bu şelale, köyün kalkınmasında etkili olmuştur. Şelaleyi ziyaret ettikten sonra Çağlayan Köyü’nde yemek yemeniz ve konaklamanız mümkündür.

Şelale ziyaretçilerinin önemli bir bölümünü Diğer bölgelerden Atatürk Üniversitesi’ne gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Bununla birlikte Tortum Şelalesi’nin uluslararası turizm açısından da önemi büyüktür.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi Konaklama

Tortum Şelalesi’ni ziyaret ettikten sonra konaklamak için Uzundere’de otellerini ve pansiyonlarını tercih edebilirsiniz. Örneğin Nature Pansiyon, Gümüşçü Otel, Rıza Pansiyon seçenekleriniz arasındadır.

Tortum Şelalesi Ulaşım

Tortum Şelalesi’ne ulaşmak için Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. Şelaleye özel aracınızla gidecekseniz Erzurum-Tortum mevkiine geldikten sonra Uzundere’yi, Balıklı Köyü’nü geçip buraya varabilirsiniz. Yol boyunca göreceğiniz tabelalar, bu istikameti takip etmenize yardımcı olacaktır. Tortum Şelalesi’ne araç ile giriş ücretlidir.

Tortum Şelalesi’ne gelmişken Tortum Gölü’ne de mutlaka uğramanız önerilir. Tortum Gölü’ndeki kuş türlerini yakından görmek, sal ile gölün sularında gezintiye çıkmak, etrafındaki ağaçlık alanlarda piknik yapmak size oldukça keyif verecektir.

Erzurum’a gitmişken bu olağanüstü doğal güzelliği görmeden geri dönmeniz büyük bir kayıp olacaktır. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Tortum Şelalesi tüm görkemiyle sizi beklemektedir. Erzurum gezilecek yerler listenizin üst sıralarına eklemeniz gereken bu bölgede unutulmaz dakikalar geçireceğiniz söylenebilir. Tortum Şelalesi’ne yapacağınız gezi tatilinizin en güzel kısımlarından biri olacaktır. Siz de bu güzelliğe fotoğraflardan bakmakla yetinmek istemiyorsanız bir an önce Erzurum-Uzundere’ye doğru yola çıkmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı