araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Trabzon Gezi Rehberi

Karadeniz’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Trabzon birçok aktiviteyi bir arada yapabileceğiniz bir yer. Doğa severlerin, adrenalin tutkunlarının, dans ve müzik aşıklarının veya midelerine düşkün mutfak sevdalılarının hepsinin keyifle gezeceği Trabzon’un kapılarını sizler için araladık.

Trabzon’un eşsiz güzelliklerini en ekonomik şekilde araç kiralayarak keşfedebilirsiniz. Trabzon havalimanı araç kiralama hizmetlerimizden faydalanın ve gezi turunuzun tadını çıkartın.

Trabzon’da Gezilecek Tarihi Yerler

Trabzon’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi: İstanbul’daki adaşı yapıya benzer bir hikayesi bulunmakta aslında. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinin ardından camiye çevrilen kilise Geç Bizans mimarisine güzel bir örnek. Bahçesinde çay bahçesi bulunduğu için gelen ziyaretçiler oturarak lezzetli bir Karadeniz çayı içebilirler.

Trabzon Kalesi: Şehrin en eski yapısı ünvanına sahip kale, MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne ait. Kale surları üç bölüme ayrılmakta; İç Kale, Yukarı Hisar, Orta Hasar ve Aşağı Hisar.

Sümela Manastırı: İmkansızlar imkansızı bir yere yapılan Manastır UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer almakta. Bir yamaca konumlandırılan Sümela, denizden 1150 metre yükseklikte bir Rum Ortodoks manastırı. Maalesef şu an büyük bir bölümü restorasyonda olduğu için ziyaretçiler tatmin olarak ayrılamıyorlar fakat manastırın uzaktan görünüşü bile fazlasıyla etkileyici. Manastırda “Cennet ve Cehennem”, “Ölüm ve Yaşam” tasvirli fresklerle birlikte “Çile Odası” ve “Gözetleme Şapeli” gibi bölümler var olmakta.

Trabzon’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Trabzon’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

Uzungöl

Uzungöl: Zaman içerisinde betonlaşarak hiç iç açıcı bir bölge olmasa da tepelerdeki kafelerden bakılınca biraz daha huzurlu bir tablo sunan Uzungöl güzelliğini ve doğallığını bir nebze de olsa koruyabilmekte. İlerisi için aynı şey geçerli olur mu bilemeyiz ama Uzungöl kalbimizde her zaman farklı bir yere sahip.

Şahinkaya: Uzungöl’e nazaran kendinizi fazlasıyla doğayla iç içe hissedebileceğiniz bir yer olan Şahinkaya, trekking için, kamp yapmak için ve doğa sporları için fazlasıyla uygun. Şahinkaya ziyaretçilerine sunduğu inanılmaz manzarasıyla doğa severlerin gözdesi.

Hıdırnebi Yaylası: Yaylada bulunan salıncaklara binerek kendinizi bulutların üzerine atmak isteyeceğiniz eminiz. Trabzon merkezden de en yakın yayla olan Hıdırnebi, havasının güzelliği ve bol oksijeniyle karnınız acıkabilir. Yayla’da bulunan kahvaltıcılarda karnımızı muhteşem manzarayı izleyerek doyurmak ise farz olur.

Trabzon’un Meşhur Yemekleri

Trabzon’un yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

Kuymak: Trabzon denilince akla kuymak, kuymak denilince akla Trabzon gelir. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Fazlasıyla kalorili de olsa Trabzon’a gelince kuymak yemeden ayrılmak inanın şehre ve aslında damağınıza bir ihanet sayılır. Kuymak ve mıhlama farkına gelecek olursak… İnanın biz de bilmiyoruz ama ikisinin de tadının inanılmaz lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Akçaabat Köftesi: Neredeyse her şehrinde bir meşhur köftesi olan nadide vatanımızın belkide sahip olduğu en güzel köftelerden biridir Akçaabat Köftesi. İçerisine sarımsak konularak yapılmaktadır ve Trabzon’un Akçaabat ilçesine gitme sebebidir.

Guliya: Karadeniz mutfağının olmazsa olmaz malzemesi karalahana ile yapılan bir yemektir. Karalahana ile iç yağının içerisine barbunya ve patates de konulduğu zaman lezzetinin katlandığı Guliya tamamıylaTrabzon üretimidir.

Kukuca: Sıcak bir tatlı olan Kukuca, bal kabağı ve mısırın ezilerek üzerlerine süt ile şekerin ilavesi sonucu ortaya çıkar.

Trabzon Yaylası

Trabzon’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Trabzon’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

Trabzon yaylarını gezmek. İnanın yayla gezmeden yapılan bir Karadeniz gezisi Eyfel Kulesi görmeden gidilen bir Paris kadar tatsız geçer. Hatta belki de daha da tatsız… Trabzon yaylarının herhangi birine yapacağız bir ziyaret hem mental hem de fiziki anlamda sizi mutlu etmeye yetecektir.

Uzungöl’de yamaç paraşütü yapmak. Ben hem doğa severim hem de adrenalin diyen bir çılgınsanız Trabzon’un muhteşem doğasında yamaç paraşütü yapmak sizin için kaçınılmazdır diyebiliriz. Önemlerinizi aldıktan sonra doyasıya adrenalininizi yaşayabilirsiniz.

Yayla şenliklerine katılmak. Trabzon’a gidince mutlaka yayla gezmeniz gerektiğini belirtmiştik. Bunun yanında bir de bir şenliğe denk gelirseniz tadından yenmez. Trabzon havalimanı oto kiralama Seveni kadar sevmeyenin de bol olduğu kemençe ve tulum ikilisinin eşliğinde horon tepmek veya öğrenmeye çalışmak da size kalmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı