araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Trafik Levha İşaretlerinin Anlamları Nelerdir

Trafik Levha İşaretlerinin Anlamları Nelerdir?

Elbette ki trafik levhaları trafiğin olağan akışının sağlanmasında oldukça etkilidir. Bundan dolayı sürücüler olarak bizlerin trafik levhaları anlamları konusunda bilgi sahibi olmamız şarttır. Trafik levha işaretleri anlamları esasında ilkokul hayatından başlayarak, sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ancak zaman içerisinde bu bilgilerin unutulması da mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada trafik levhası anlamları konusunun esasında hayati bir konu olduğunu belirtmek isteriz. Peki trafik levha işaretleri anlamları nelerdir? İşte tüm ayrıntılar!

Öncelikli olarak trafik uyarıları ve işaretlerinin nerden gerekli olduğunu netleştirirsek, konunun daha net ve isabetli bir şekilde anlaşılması mümkün olacaktır. Elbette ki trafik uyarı işaretleri trafiğin güvenli bir şekilde akmasını sağlamanın ön koşuludur. Bu doğrultuda sağlıklı ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmenin formülü olan trafik levhaları ne anlama geliyor? Sorusunun yanıtlarına hakim olmak, beraberinde önemli kazanımları da getiriyor. Hemen herkes trafiğe çıkacak olanların trafik levhaları işaret ve anlamları konusuna hakim olması konusunda hemfikirdir. 

Trafik İşaretleri Bize Hangi Bilgileri Veriyor?

Trafiğin güvenli bir şekilde seyretmesinde etkili bir şekilde yol gösterici olarak karşımıza trafik işaretleri çıkmaktadır. Bu işaretlere kimi zaman trafik bilgi işaretleri de denilmektedir. Temelde trafik işaretlerinin 6 ayrı grupta kategorize edilmesi de mümkün olmaktadır. Bunlar;

  • Tehlike Uyarı İşaretleri
  • Trafik Tanzim İşaretleri
  • Bilgi İşaretleri
  • Durma ve Park etme İşaretleri
  • Yatay İşaretleme
  • Yeni Standart Trafik İşaretleri 

trafik-levha-tanzim-isaretleri-2020

Trafikte var olan tehlike uyarı işaretleri, sürücülere yol üzerinde bir tehlike durumunun oluşması riski hakkında bilgi vermeyi hedeflemektedir. Genelde T harfi ile simgelenen bu işaretler, sürücünün hızını kesmesini ve çok daha dikkatli bir şekilde seyretmesini sağlamaya yardımcı olur. 

Trafik tanzim işaretleri karşımıza çıktığında bir yasaklama, mecburiyet ve kısıtlama durumunun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir. Elbette ki bu trafik levhası işaretleri konusunda da titiz davranmak güvenli bir yolculuk için olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkacaktır.

Özellikle yolun yakın bir çevresinde yer alan hizmet birimleri ve yerleşim alanlarına dair bilgiler veren işretlere trafik bilgi işaretleri denilmektedir. Bu tarz işaretlere daha çok kent girişlerinde tünel girişlerinde sıklıkla rastlarız.

Durma ve park etme işaretleri park yerlerini belirten; durma, duraklama, park etme, par yerine giriş ve çıkış yapma ile park ve duraklamanın yasak olduğu alanlarda mevcuttur. Elbette ki trafikte durma ve park etme işaretleri de trafik güvenliğinin sağlanmasında olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Trafik ile yol güvenliğinin sağlanması söz konusu olduğunda karşımıza yatay trafik işaretlemeleri de çıkmaktadır. Bu işaretlemeler; trafiğin etkili bir şekilde düzenlenmesini sağlamakla birlikte yolu aktif bir şekilde kullanmakta olan yaya ve yolculara da rehberlik etmektedir. Bu işaretler, yol hakkında bilgiler vererek uyulması gerekli olan yasak ve kısıtlamalara dair de bilgileri içermektedir.

trafik-levha-anlamlari

Yeni standart trafik işaretleri trafiğin güvenli bir şekilde devam etmesi noktasında son derece önemli olan işaretlemeler olarak karşımıza çıkıyor. Trafik sıkışıklığı, tramvay hattı uyarısı ve okul bölgesi gibi uyarılar da yeni standart trafik levhası işaretlemeleri arasında yer almaktadır. Evet! Trafik levha işaretlerinin anlamları konusunda geniş bir bilgi seline yer verdik. Şimdi daha güvenli bir şekilde seyahat edebiliriz! Değil mi? 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı