araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Türkiyenin En Kalabalık 22. Şehri: Sakarya

Sakarya; Marmara’nın Çatalca-Kocaeli bölgesinde bulunan bir şehir olup ülkemizin en kalabalık 22. Şehri olarak bilinmektedir. Türkiye’deki nehirlerden en fazla uzunluğa sahip 3. Nehir Sakarya Nehri’dir ve Sakarya şehri de bu nehrin kıyısına kurulmuştur. Coğrafi konumundan dolayı önemli bir yerleşim yeridir ve yaylalarıyla, nehirleriyle, parklarıyla, çeşit çeşit güzellikleriyle ülkemizin sahip olduğu büyük bir hazinedir.

Sakarya’da gezilecek yerler listesi bir hayli geniştir ve müzeler, plajlar, şelaleler, göller, kaplıcalar ve Sakarya’daki tarihi yerler de bunlar arasındadır.

Beşköprü

Bizans döneminde yapılmıştır ve Justinianus Köprüsü diye de bilinir. Serdivan ilçesinde, Beşköprü mevkiindedir. 365 metre uzunluğa sahip olan köprü Çark Deresi’nin üzerine kuruludur. 12 kemeri vardır ve 1995 yılı itibariyle araç trafiğine kapatılmıştır. Tarihi yerlere ilgi duyanların Sakarya gezilmesi gereken yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır.

Sakarya Müzesi

Atatürk’ün 1922’de bir süre annesiyle yaşadığı ev restore edilip müzeye çevrilmiştir. Atatürk Evi diye de anılan bu müzenin binası 1967 yılında hasar görmüş fakat 1983’te yeniden inşa edilmiştir. 1999 depreminden sonra müzedeki eserler zarar görünce ziyarete kapatılan müze 4 yıllık bir çalışmanın ardından 2003’de tekrar kapılarını açmıştır. Müzede Bizans ve Roma dönemini yansıtan arkeolojik eserler, sunaklar, mezar taşları, yazıtlı taşlar, pişmiş topraktan yapılmış erzak küpleri ile Osmanlı dönemine ve Cumhuriyet’in kuruluşundan sonraki yıllarına ait etnografik eserler de mevcuttur.

Deprem Müzesi

Sakarya gezilmesi gereken yerler listemiz müzelerle devam ediyor… Yapımına 2000 yılında başlanmış olan müze 2004’te ziyarete açılmıştır. Müzede Sakarya’nın 1967 ve 1999 yılında gerçekleşen depremlerden nasıl etkilendiği, depremden önceki ve sonraki şehir hayatını ve dokusunu yansıtan fotoğraflarla gözler önüne serilmiştir. Müzede suni deprem meydana getiren titreşimli elektronik stantın ve sismografın tanıtımı da yapılmaktadır.

Çark Caddesi

Sakarya-Adapazarı’nda bulunan Çark Caddesi, Sakarya’nın en hareketli caddelerinden biridir. Pek çok restoran, kafe, bar ve hediyelik eşya dükkanının yer aldığı cadde Sakarya’nın kilit noktasıdır.

Sapanca Gö

Adapazarı Ovası’nın İzmir Körfezi oluğuyla birleşmesini sağlayan çukurun doğu bölümündedir. Gölün bir kısmı da Kocaeli sınırlarına dahildir. Ayan Gölü olarak da isimlendirilir. 16 km uzunluğa ve 42 km yüzölçümüne sahip bu gölde onbinlerce göçmen kuş türü konaklamaktadır. Özellikle Sakarmeke kuşları oldukça fazladır. Göz alıcı manzarasıyla Sapanca Gölü, Sakarya gezisi sırasında muhakkak ziyaret edilmelidir. Gölün yakınlarındaki Arifiye Ormanı ise piknik ve kamp yapılacak harika bir alandır. Bu gölde ulusal ve uluslararası kürek, yelken yarışları, sörf ve benzeri etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Gölü kano ile gezmek de mümkündür.

Sakarya Saklı Göl

Adapazarı ilçesindeki bu göl huzur bulabileceğiniz, pozitif enerji depolayabileceğiniz, ağaçlarıyla, tertemiz suyuyla, sessiz-sakin ortamıyla ruhunuzda detoks etkisi yapacak diyebiliriz.

Karasu Plajı

Sakarya tatil için gelebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Karasu Plajı da Sakarya’da denize girilecek yerler arasındadır. 15 km uzunluğundaki plaj, ülkemizin en uzun 2. Plajı olarak kabul edilmektedir ve denizi genelde hep çok dalgalıdır.

Acelle Yaylası

Sakarya’nın doğa harikalarından biri de Acelle Yaylası’dır. Tam ortasından Enişte Deresi geçmektedir ve ‘Büyük Deniz’ olarak da bilinir. İnönü Yaylası, Karagöl Yaylası, Keremali Yaylası, Soğucak Yaylası, Çiğdem Yaylası da Sakarya’da nereye gidilir? diye düşünenlerin uğrayabileceği muhteşem doğal alanlardır. Her biri temiz havasıyla ve şahane manzarasıyla hem vücudunuzu hem ruhunuzu dinlendirecek olan Sakarya yaylaları, ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak etmektedir.

Doğançay Şelalesi

Sakarya’nın doğal güzellikleri say say bitmez… Doğançay Şelalesi de buna bir örnektir. Geyve’ye bağlı Maksudiye köyünde yer almaktadır ve yüksekliği deniz seviyesinden 600 metredir. 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir ve eşsiz doğal güzelliklerin merkezidir.

Sakarya Aqua Park Tatil Kö

Doğu Marmara’daki en büyük aqua park olarak bilinmektedir ve 2012 yılından beri hizmet vermektedir. 15.400 metrekarelik bir alanı kaplayan aqua park adrenalin havuzu, aile ve çocuk havuzları mevcuttur. Öte yandan burada gala yemeği, nişan, düğün, sünnet gibi organizasyonlar da düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı