araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Tuz Gölü Anadolunun Aynası

 

Sıra Dışı Bir Göl Tuz Gölü

Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’nde görebileceğiniz muazzam oluşumlardan birisi olan Tuz Gölü gezilecek yerler arasında yer alır. Ankara, Konya, Aksaray illerinin sınırlarının kesişim noktasında yer almakta olan göl son yıllarda oldukça fazla turisti kendisine çekmeyi başarmıştır. Ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir kısmının bu gölden karşılanması bu gölü daha da önemli kılar.

konya tuz gölü

Türkiye’de yüz ölçümüne bakıldığında ikinci büyük göl olarak adı geçen göl olağanüstü güzelliği ile çok sayıda insanı kendisine hayran bırakır. Bembeyaz bir cennet olduğu tasvir edilen bu göl çevresindeki platolar arasında gömülmüş oldukça büyük bir tektonik çukurun derinliklerinde bulunur. 

tuz-golu-2

Ülkemizin Muhteşem Doğal Güzelliklerinden Sadece Birisi 

Her yeri ayrı bir güzellikle donatılmış ülkemizin özellikle görülmesi gereken yerlerinin başında gelen konya tuz gölü  listenize eklenmesi gereken nadide bir doğal güzelliktir. Mucizeler diyarı olarak adlandırılan Kapadokya’ya gelmeden görebileceğiniz güzel coğrafyası ile sizleri kendisine hayran bıraktıracaktır. Düşler ülkesinin girişinde bulunan bir kapı olarak adlandırılan bu göl sizleri ayakkabılarınızı kapı önünde bırakıp huzura doğru yol almanız konusunda adeta içine çekecektir. 

 tuz-golumuz

Issız kıyılara sahip göl çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında en soğuk günlerde bile donmaması kuşlar için hem beslenme olanakları sağlıyor hem de yüzmeleri için onlara bir fırsat sunuyor. İlkbaharın gelmesi ile de aynı bölgeden ayrılmadan göl içerisindeki adaları kullanarak kulaçkaya yatabiliyorlar. 

tuz gölü

Çıplak Ayak Özgürlük

Göl içerisine çıplak ayak ile girmek gerekiyor. Çıplak ayaklar ile girdiğiniz göl sizlere şifa kaynağı olacaktır. Ayaklarınız göl içerisindeki minerallere temas edecek ve bu mineraller ile ayak tabanlarınız tıpkı yeni pedikür yaptırmış gibi yumuşacık olacaktır. Tuz gölü gezilecek yerler arasında tedavi amaçlı olarak da kullanılan yerlerin başında gelmektedir. 

tuz-gölü

Tuz üstünde trekking yaparak vadiyi gezmek ve bu anları bol fotoğraf kareleri ile ölümsüz kılmak için sabırsızlanıyorsanız gezilecek yerler listenizi güncelleyebilir ve bu eşsiz doğayı üst sıralara alabilirsiniz. Gölde bazı yerlerde sığ sular ile karşılaşabilir ve bu sulara ayaklarınızı tamamen sokarak ayaklarınızın nasıl da rahatladığına şahit olabilirsiniz.

tuz-gölü

Tuz Gölü’nün Muhteşem Efsanesi

Efsanede anlatılanlara göre her şey bir beddua ile başlar. Anlatılanlara göre bu bölgede eski zamanlarda bir üzüm bağı varmış. Bu bağın sahibi ne yazık ki kötü kalbe sahip bir kadınmış. Susuzluktan çok bunaldığı bir günde karşısına bir derviş çıkmış. Bu derviş kötü kalpli kadının bağından bir salkım üzüm istemiş, dervişe üzüm vermek istemeyen kadın bin bir türlü bahaneler ile dervişi reddetmiş. Derviş bunun üzerine “tuz ile buz ol” demiş kötü kalpli kadına. Her şeyin seyri bundan sonra değişmiş. Kadın birden bire buz gibi kesilmiş kalmış o muhteşem bağı ise tuzlarla kaplı bir yer oluvermiş. konya tuz gölü gezilecek yerler arasında bu efsane ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir bölge olmuş. 

tuz-gölü

Tuzdan Gelen Doğal Şifalı Ürünler

En çok Aksaray’a yakınlığı ile bilinen bu doğal güzellik Aksaray’a sadece bir saatlik bir mesafede yer alır. Başkent Ankara’dan iki saatte gidebileceğiniz bu cennet mekân unutulmaz anılar biriktirmeniz için sizlere güzel bir seçenek olacaktır. Tuz gölü gezilecek yerler arasında tercihiniz olmuşsa gölün yakınlarındaki Hala Sultan Tekkesi’ne uğramadan bu yolculuğu sonlandırmamanız tavsiyelerimizin arasında yer alır. 

Göl kenarında turistlerin ilgisini çekecek çok sayıda işletme bulunmaktadır. Doğal tuzlardan yapılmış pek çok ürüne buradan ulaşabilir ve bu güzel günden geriye hatıralar bırakacak küçük hediyeler alabilirsiniz. Özellikle cilt bakımı konusunda önemli bir yere sahip olan tuz ürünler ile ışıltınıza ışıltı katacak ve tuzdan gelen doğal şifa ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı