araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ülkemizin Miami’si: Salda Gölü Hakkında Her şey

Salda Gölü; Göller bölgesi olarak bilinen İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında, Burdur Gölleri Havzası’ndadır. 185 metre derinliğe sahip olan göl ekosistem bütünlüğünü iyi bir şekilde temsil eden göllerdendir. Gölün doğu ve batı kıyıları oldukça diktir. Göl kıyılarının manzarası adeta Maldivleri çağrıştırır ve muhteşem bir görsellik arz eder. Turkuaz renkli berrak sularıyla Salda Gölü, ülkemizin sahip olduğu doğal bir ganimettir.

Genişliği ortalama 6.8 km ve uzunluğu 9.186 km olan tektonik çukur üzerindeki kapalı bir havzadadır. Şimdi, Burdur’daki Göller arasında güzelliğiyle diğer gölleri kıskandıran Salda’yı daha yakından tanıyalım.

Salda Gölü Özellikleri

Salda Gölü Türkiye’nin en temiz gölleri listesine girmiştir. Üstelik 1. sırada yer almaktadır. Dünyanın en temiz gölleri listesindeyse 5. sıradadır. Ülkemizin derinliği en fazla olan gölüdür ve dünyada ise en derin 3. göldür. Burdur-Yeşilova’da konumlanmıştır ve ilçe merkezine 4 kilometre mesafededir. Kıyısındaki Salda kasabası da ismini bu gölden almıştır. Gölün Kayadibi’ne, Eşeler Dağları’na ve Doğanbaba’ya da kıyısı vardır. Oligotrofik göller listesinde yer alan Salda Gölünde kusursuz bir ekosistem dengesi vardır. Salda Gölü; Otbalığı, Salda Yosunbalığı ve Burdur Endemiği gibi farklı endemik türlerin de barındığı, biyolojik çeşitlilik bakımından önemli bir doğa alanıdır. Mars gezegeninin yüzey özelliklerine sahip iki bölgeden biri olarak tespit edilen Salda Gölü’nün kıyısında magnezyum deposu beyaz taşlar mevcuttur. Bu taşlara stromatolik kayaç denilmektedir ve Marsta’da bu yapılara rastlanmıştır. Salda, bir krater gölüdür. Kuş gözlemcilerinin çalışmalarına büyük katkı sağlayan göl, ülkemizin Miami’si unvanına gerçekten layıktır. Gölün içerisinde yürümeye devam ettiğinizde çamurlaşmanın olduğu alanlarla karşılaşacaksınızdır. Bu çamurun yapısı killidir ve onunla çamur banyosu yapılabilir. Salda Gölü’nün suyu saçlara ve cilt sağlığına da faydalıdır. Güneşli bir günde buraya gelin, gölün kıyısından upuzun sahil şeridine bakın; “Ben kesin Maldivler’e ışınlandım!.” Diye düşünmekten kendinizi alamayacaksınızdır. Ancak tek fark şu ki, gölün çevresinde tropik bitkiler yoktur.

Salda Gölü’ne Ulaşım Nasıl Olur?

Salda Gölü’nün Burdur ilçesine uzaklığı 76 kilometredir. Göl, Denizli’den ise 96 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’ya 160, Isparta’ya da 107 kilometre uzaklıktaki Salda Gölü’ne Denizli’den hava yoluyla ulaşım oldukça kolaydır. Dilerseniz Çardak Havalimanı’ndan bir araç kiralayarak 1 saatte bu doğal güzelliğe kavuşabilirsiniz. Ya da Antalya, Isparta veya Denizli fark etmez; bulunduğunuz şehrin otogarından kalkıp doğrudan Yeşilova’ya giden bir minibüse binebilirsiniz.

Salda Gölü’nün Çevresinde Kamp Yapmak

Salda Gölü’nün etrafı, kamp yapmak için son derece elverişlidir. Gölün etrafında Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ve Doğanbaba Halk Plajı bulunmaktadır. Ancak şunu aklınızda bulundurmalısınız; Salda Gölü’nün kıyısında istediğiniz herhangi bir yere çadır kurarak ateş yakamazsınız. Çünkü burası doğal sit alanıdır. Kamp alanlarının haricinde bir tuvalet dahi yoktur. Konaklama için Yeşilova otellerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Yemek için de Maldivler Cafe’yi tercih edebilirsiniz. Gölün mükemmel manzarasını izleyerek bir şeyler içebilirsiniz. Sultan Pınarı ve Pideci Sami Salda Gölü’nün kıyısındaki işletmelerdendir ve yemek ihtiyacınızı buralarda gidermeniz mümkündür.

Salda Gölü’nde Yapılacaklar

Salda Gölü, ölmeden önce ziyaret edilmesi gereken 100 yerden biri desek zannediyoruz ki abartmış olmayız.

  • Burada yer alan kamp alanlarında çok güzel kamp yapılır.
  • Beyaz kumsallarda uzun uzun yürünür. Terliklerinizi çıkararak gölün içinde yalınayak yürümek sizi çok rahatlatacaktır.
  • Gölde yüzülebilir fakat birtakım riskleri söz konusudur. Bazı yerlerin bataklık etkisi yaptığı bilinmektedir. Nitekim buralarda gezerken ‘gölde yüzmek yasaktır’ yazan birçok tabelayla karşılaşmanız mümkündür. Ayrıca gölde birçok su yılanı mevcuttur ve gölün birden derinleştiği de unutulmamalı, Salda Gölü’nde yüzmek isteyenler bu uyarıları dikkate almalıdır.
  • Gölün çevresindeki 40 km’lik yolda arabayla turlanabilir, tabii ki arabadan inilip harika fotoğraflar da ç
  • Göle yüksekten bakarak çay içmenin keyfi bambaşka olacaktır.
  • Kumsaldan ilerleyip tepelere çıkmak ve beyaz adaları keşfetmek de burada yapmanız gereken şeylerdendir.
  • Salda’nın kayak merkezi de vardır. Burayı kış mevsiminde ziyaret ederseniz kesinlikle uğramanız ö

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı