araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Unutulmaz Bir Kış Tatili: Zigana Gümüşhane

Zigana; Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan, doğanın en güzel yeşil tonlarını barındıran önemli bir turizm beldesidir. Zigana Tarihi İpek Yolu üzerindedir Zigana Köyü Gümüşhane’nin sınırları içerisindedir ve doğal bir anfi tiyatroyu andırır. Köyün ismi Rumcadan gelmektedir. Zigana ‘geçit’ demektir. Köyün kültür ve eğitim düzeyi yüksektir. Ülkemizin ortalamasına göre burada pek çok yüksek okul vardır. Zigana Tüneli ise ülkemizin en uzun tünelidir.

Zigana Gezilmesi Gereken Yerler

Karadeniz bölgesinin özel bir köyü olan Zigana’yı ön plana çıkaran en önemli şeylerden biri Limni Krater Gölü’dür. Gümüşhane ilinde yer alan 18 gölün 2’si Zigana Köyü’nün sınırlarına dahildir. Kuzu Gölü ve Limni Gölü sunduğu doğa manzaralarıyla gelenleri etkisi altına almaktadır.

Zigana gezilecek yerler arasında Saronay Yaylası da vardır. Yayla oksijeni bol bir yerdir ve doğal güzellik bakımından iddialıdır. 1700 rakıma sahip bu yayla Torul kültür turlarında uğramadan geçilmeyen bir bölgedir.

Zigana Kayak Merkezi ve Zigana Doğal Parkı Doğu Karadeniz bölgesinin görülmeye değer yerlerindendir. Torul Trabzon’a yakın olduğundan civarında gezilecek alan bulmak hiç de zor değildir.

Limni Gölü

Torul ilçesinin Zigana Köyü sınırlarında bulunan Saronay Yaylasında yer alır. 1999 itibariyle mesire yeri stastüsü kazanan Limni Gölü 25 Haziran 2004’te A Tipi Mesire Yeri olmuştur. Bölgede ağaç türü olarak daha çok ladin ve sarıçam hâkimdir. Belirli aylarda tilki, karaca, ceylan, ayı gibi yaban hayvanlarıyla karşılaşılır. Gümüşhane ilinin önemli turistik noktalarından biri Limni Gölü’dür. Gölde bungalov tipi konaklama tesisleri yoktur.

Zigana Yaylası

Zigana Köyü sınırları içerisinde yer alan bu yayla Karadeniz ikliminin en yoğun hissedildiği alanlardan biridir. Doğal Karadeniz evlerine sıklıkla rastlayabileceğiniz yayla Trabzon- Gümüşhane karayolunun üzerinde 50. Kilometrede bulunmaktadır. Kır bitkileri, yayla çiçekleri, organik meyvelerin ve sebzelerin yetiştiği farklı ağaç türleri, zengin bitki örtüsüyle Zigana Yaylası ulaşım bakımından sıkıntılı bir yer değildir. Zigana Yaylası konaklama seçeneklerinin de tatmin edecek düzeyde olduğu söylenebilir. Zigana’ya gelmişken Karaca Mağarası, Tivorun Ormanı, Moskobiya gibi yerelere de uğramanız önerilir.

Zigana Dağları

doğu karadeniz bölgesinde yer alan Kuzey Karadeniz Dağları grubuna dahildir. Gümüş Kayak Tesisleri, Zigana Geçidi, Limni Gölü Tabiat Parkı ve benzeri doğal ve beşeri güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Gümüşhane ile Trabzon’u birbirine bağlayan Zigana Dağı Geçidi 2050 metre rakımlıdır.

Trabzon’un Güneyinde bulunan Çakır Dağından başlayarak Harşit Çayı kaynağının doğusundaki Karaburun tepeleriyle biter. Zigana Tepesi 2511 metre yüksekliktedir. Zigana dağlarının yüksekliği dağın farklı doruklarında 3000 metreyi bulur. Tortul kayaçlı arakatmanların ve volkanik kayaçların oluşturduğu Zigana Dağları çam ve ladin ormanları ile kaplıdır. Etrafındaki tepeler ile beraber buradaki dağların tamamı Zigana Dağları diye bilinir.

Zigana’da yemek için Zigana Dağı Zehir Hüseyin Dinlenme Tesisleri’ni tercih edebilirsiniz.

Zigana Kayak Merkezi yakınlarında konaklamak için buradaki tesisleri kullanabilirsiniz. Gümüşkayak Yaylaken Hotel buna örnektir.

Zigana Kayak Merkezi

Zigana Dağı üzerindedir ve Trabzon’a 90 km uzaklıktadır. Karadeniz sahil yolundan ilerleyerek Trabzon’dan geçtikten sonra Maçka istikametine dönünce Zigana Kayak Merkezi’ne varabilirsiniz. Burası Zigana Geçidine 3, Gümüşhane’ye ise 40 km mesafede yer alır. Ormanlı bir bölgede bulunan kayak merkezinde kar kalınlığı sezonun çoğunda ortalama 120 cm kadardır. Doğayla iç içe geçmiş bu alanda 660 metre uzunluğa sahip kayak pisti vardır. Kayak ekipmanları satın alınabilir veya kiralanabilir. İsteyen ziyaretçiler kayak hocalarından ders alabilir. Baby lift, teleski ve eğitim Baby lifti gibi hizmetleri vardır. Hem amatör hem de profesyonel kayakçıların tercihi durumundadır. Bu kayak merkezi Aralık sonlarına doğru açılmakta, Mart ayında da kapanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı