araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ünye Yi Beraber Keşfedelim

Ünye Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak da adlandırılan Ünye gezilmesi gereken yerler arasında oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Tarihsel ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Ünye gezilecek yerler listesi her turistin ihtiyacına en iyi şekilde karşılık verebilmektedir. Son yıllarda Karadeniz turizminin artması ile birlikte ilgi odağı haline gelen Ünye, Ordu’nun en büyük ilçesi olup güzellikleri ile şehrin ismini dahi geride bırakan niteliğe sahiptir.

unye de gezilecek yerler

Ünye Doğal Güzellikleri

Ünye doğal güzellikleri ile ününü korumakta olup ziyaretçilere farklı gezi rotaları sunmaktadır;

  • Asarkaya Kent Ormanı; Ünye’nin yeşilliğinin çoğunluğunu oluşturan Asarkaya Kent Ormanı yeşil ile mavi tonlarının hakim olduğu ve her görenin hayran kaldığı bir doğa harikasıdır. Özellikle fotoğraf tutkunlarının çok seveceği bu bölge, güneş batımında da harika renklere sahip olmaktadır. Ayrıca bölgenin panoramik olarak seyredilmesini sağlayan orman, sakinleşmek isteyenlerin de tercihi olmaktadır.
  • Çamlık; Karadeniz’in akla gelen tüm güzelliklerini görmenizi sağlayacak olan Çamlık, deniz kenarında bir yürüyüş yoludur. Uzun mesafesi ile birlikte Ünye’nin ve bölgenin pek çok güzelliğini doğrudan görme imkânı sunulan yolda, isterseniz dinlenmek için mola verebilir ya da bitki örtüsünün tadını çıkarabilirsiniz.

unye gezmeniz gereken yerler

Ünye Tarihi Yapılar

Ünye tarihi yapılar sayesinde de ziyaretçilerine özel bir kültürel birikim sunmaktadır. İlçede her zaman tarihsel yapılar ve müzeler ile karşılaşmak mümkün olmaktadır;

  • Ünye Kalesi; Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan ve volkanik bir tepenin üzerine kurulmuş olan Ünye Kalesi, çevreye göre oldukça yüksekte kalmaktadır. Giriş bölümünde Bizans döneminden kalma tapınaklar bulunmaktadır ve kavisli bir hava hakimdir. Pontus’lardan kalma pek çok mezar da yine kale içerisinde görülebilmektedir.

unye-gorulmesi-gereken-yerler

  • Aya Nikola; Bölgedeki Çamlık’ta bulunan Aya Nikola’nın Bizans devrine ait olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle 20. Yüzyıla kadar denizciler için dua etmek adına son derece uğrak bir merkez olma özelliğini sürdürmüştür. Adayı kıyayla bağlantısını ise köprü duvar sağlamaktadır. Ayrıca diğer bölümlerden kalma taş kalıntılar da görülebilmektedir.
  • Yunus Emre Türbesi; Esasında Anadolu’nun pek çok yerinde bulunan Yunus Emre’ye ait olduğu iddia edilen mezarlardan birisi de Ünye’dedir. Kiraztepe’de bulunan türbe, Yunus Emre’nin bir şiirden hareketle yapılmıştır.
  • Eski Ünye Evleri; Ünye’de görülmesi gereken yerlerin başında klasik Ünye evleri gelmektedir. İlçede eski yerleşim olan bölgelerde sıklıkla görülen bu evlerden günümüze 80 tane ulaşmıştır. Karadeniz mimarisinin de seçkin örneklerini sergileyen bu evler, gezinize özel bir anlam katmak için doğru bir tercih olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı