araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Van Gezi Rehberi

Doğu Anadolu bölgesinin en kalabalık ili olan Van, M.Ö. 7000’li yıllara kadar uzanan bir yerleşim serüvenine sahiptir. 20. Yüzyıla kadar Ermeni, Kürt, Türk ve Arap nüfusu bir arada yaşadığından dolayı kültürel yaşamı oldukça geniş bir yelpazede birleşmiş güzide bir coğrafyadır. Yapılan çalışmalar kapsamında şehrin Urartular zamanından kaldığı ortaya çıkmıştır. 1458 yılında Osmanlı Hâkimiyetine geçen kent, 19. Yüzyılın ikinci yarısında toprak Ermeni kuşatması altına girmiş olsa da 16 Mart 1921 Moskova Anlaşmasıyla tekrar geri alınmıştır.

Van araç kiralama hizmetimizle en iyi fiyatlara araba kiralamanın tadını çıkartın. Van oto kiralama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Akdamar Kilisesi

Van’da Gezilecek Tarihi Yerler

Van’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Van Kalesi: M. Ö. 9 yüzyılın ortalarında Urartu kralı I. Sarduri tarafından yaptırılan bu kale, şehir merkezine ortalama 5 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır.1800 metrelik bir uzunluğa sahip yapı, tipik bir savunma kalesi olarak yamaç bölümlere konumlandırılmıştır. Kalenin içinde Urartu Kralı’na ait olduğu düşünülen çivi yazılı kitabeler yer almaktadır. Giriş Ücreti 10 TL’dir.
  • Akdamar Kilisesi: Kutsal Haç Katedrali olarak da adlandırılan bu kilise Van’ın Akdamar adasında bulunmaktadır. Van gölünün en büyük ikinci adası olan bu adaya ulaşım Gevaş ilçesinden kalkan feribotlarla sağlanmaktadır. Orta Çağ Ermeni mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kilisesin 1951 yılında verilen yıkım kararı Yaşar Kemal’in müdahalesiyle durdurulmuş; böylece kilise günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Adaya giriş ücreti ise 25 TL’dir.
  • Yedi Kilise: Hristiyanlık mimarisinin en hoş örneklerinden biri olan Yedi Kilise, Erek Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur. 8. Yüzyılda inşa edilen bu yapı aslında 7 kiliseden oluşmamaktadır. Değişik zamanlarda bu kiliseler birbirlerine eklenmiştir. Kiliseye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Van’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Van’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Van Gölü: Nemrut volkanik dağının patlamasıyla oluşan çukura zamanla suların dolmasıyla meşhur Van Gölü oluşmuştur. Dünyanın en büyük sodalı gölü olarak bilinen Van Gölü, efsanelere konu olmuş ülkemizin ünlü göllerinden biridir. Van Gölü Canavar efsanesiyle meşhurdur. Efsanenin kaynağı gölden geçen mandaların çıkardığı dalgalar olarak söz edilse de hala kesinlik kazanmamıştır.
  • Vanadokya Peri Bacaları: Van’ın Başkale ilçesindeki Yavuzlar köyünde oluşmuş bu doğa harikası olay, Volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, rüzgâr ve yağmur sularının aşındırmasıyla ortaya çıkmıştır. Tıpkı Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yer alan meşhur peri bacalarıyla aynı oluşum gösteren bu tabi güzellik, yöre halkının “Vanadokya” olarak adlandırmasıyla zamanla bu isme kavuşmuştur. Ne yazık ki bacalar civarında herhangi bir konaklama tesisi bulunmamaktadır.
  • Muradiye Şelalesi: Şehrin Muradiye ilçesinde yer alan bu şelale Bend-i Mahi Çayı üzerinde bulunmaktadır. Van şehir merkezine yaklaşık 80 km’lik bir uzaklıkta yer alan şelale adını 4.Murat’tan almıştır. Tipik bir şelale için çok da yüksek sayılmayan bir uzunluğa sahip olan doğal oluşum, piknik ve kamp yapmak için de elverişli bir ortama sahiptir.

Van’ın Meşhur Yemekleri

Van’ın yöresel yemekleri nelerdir:

  • Çiriş Pilavı: Adını kullanıldığı çiriş adından alan bu bulgur pilavı için Van’ın en ünlü, dilden dile yayılan lezzeti desek hiç de yanlış bir tanımla kullanmış olmayız. Nohut, bulgur, havuç harmanıyla çiriş pilavı enfes bir tat sunuyor.
  • Tandırda Van Balığı: Van Gölü’nden çıkan inci kefalinin temizlenip, ayıklanarak tandır üzerinden pişirilmesiyle oluşan bu tat, yerli ve yabancı pek çok turistin gözdesi haline geldi.
  • Acem Köftesi: Van mutfağına özgü bir diğer lezzet olan Acem Köftesi, hem doyurucu hem de hepimizin aşina olduğu sulu köfte tadında bir lezzet.

Van’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Van’da yapmadan dönmemeniz gerekenler:

  • Van’ın meşhur otlu peynirini denemeden, Akdamar adasına gitmeden tatilinizi bitirmeyin. Çok büyük bir göl konumunda olan Van Gölü’nde birçok dalış yapma noktası mevcut. Van Gölü’nde dalış yapabilir, Abalı Kayak Merkezi’nde kayak takımlarınızla mükemmel kayışlar gerçekleştirebilir ve yöresel Van kahvaltısıyla güne merhaba diyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı