araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı; Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu ilinin 42 km. kuzeyindedir. Zonguldak’ın ise güneyinde bulunan Yedigöller Milli Parkı Bolu’nun eşsiz güzelliklerinden biridir. 1642 hektar büyüklükteki Yedigöller Havzası’nın 1965 yılı itibariyle milli park statüsü kazanmasıyla birlikte alan koruma altına alınmıştır. Havza doğru kayan kitleler vadilerin önünü kapatmış ve bunun sonucunda 7 göl oluşmuş, Yedigöller Havzası bu şekilde meydana gelmiştir. Yedigöller Milli Parkı’ndaki ‘Köyyeri’ mevkinde yeni Bizans döneminden kalma kalıntılara rastlanmıştır. Bu da bölgenin eskiden bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir.

Yedigöller Milli Parkı

Milli Park’ın sahip olduğu göller; Seringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Deringöl, İncegöl, Küçükgöl ve Sazlıgöl’dür. Bu göller, arasında 100 metrelik yükselti farkı olan 2 platoda yer almaktadır. Platonun yüksekliği ortalama 780 metre civarındadır. Büyükgöl, bu göllerin en büyüğüdür. Büyükgöl’ün güneydoğusunda yer alan Deringöl, Büyükgöl’e bağlıdır. Büyükgöl, canlı alabalık yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Türkiye’deki ilk alabalık üretme istasyonunun 1969’da bu alanda kurulduğu bilinmektedir. Büyükgöl’ün kuzey kesiminde ise Seringöl vardır.

Yedigöller Milli Parkı’nın aynı zamanda bilimsel araştırmaların ve incelemelerin yapılabilmesine olanak veren güçlü bir altyapısı vardır. Milli park çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapmakta olup ülkemizin en güzel ormanlarının bazıları da buradadır. Gürgen, kayın, kızılağaç, meşe, karaağaç, akçaağaç, sarı ve kara çam, titrek kavak, fındık, köknar, dişbudak ve ıhlamur ağaçları parkta bulunan ağaçlardan birkaçıdır. Burada porsuk ve buna benzer nesli tehlike altında olan bitki türleri de yaşamaktadır.

Yaban hayvanlarından domuz, ayı, tilki, kurt, sincap, sansar, karaca, geyik ve tavşan; kuşlardan yabani güvercin, yabani ördek ve keklik mevcuttur. Milli Park sahası 100’den fazla kuş türünü barındırmaktadır. Yedigöller Milli Parkı tüm bu özellikleri ile tam anlamıyla bir doğa şölenidir. Her yıl ücret karşılığı Deringöl’de ve Mayıs-Eylül zamanları sportif olta balıkçılığı yapılmaktadır. Göllerde gökkuşağı alabalığı ve göl alası da vardır.

Yedigöller Milli Parkı’nda Ne Yapılır

Yedigöller Milli Parkı’nda Ne Yapılır?

Yedigöller Milli Parkı’ndaki ‘Kapankaya Manzara Seyir Yeri’ çıkarak eşsiz peyzaj güzelliklerine ve göllere doya doya bakabilirsiniz.

Ayrıca bu istikamette bir anıt ağaç vardır. milli park içerisindeki geyik üretme istasyonunu da ziyaret edebilirsiniz.

Sessiz-sakin bünyesiyle, göz dolduran manzarasıyla, engebeli arazi şekilleriyle, şelaleleriyle, yürüyüş yollarıyla, ağaçlarla ve bitkilerle kaplı yamaçları ile fotoğraf çekmek, dinlenmek, spor ve piknik yapmak, kamp kurmak gibi aktivitelerin yapıldığı Yedigöller Milli Parkı’nı Nisan-Kasım tarihleri arasında ziyaret etmeniz önerilir.

Yedigöller Milli Parkı Konaklama

Milli park içerisinde 18 adet üniteden meydana gelen 72 yataklı bungalov evler bölgede konaklama için tercih edilebilir. Ayrıca burada restoran hizmeti de mevcuttur.

Yedigöller Milli Parkı Ulaşım

Yedigöller Milli Parkı Ulaşım

Yedigöller Milli Parkı’na nasıl gidilir? diye me rak ediyorsanız şunu bilmelisiniz ki buraya toplu taşıma kullanılarak ulaşılamamaktadır. Buraya ulaşabilmek için ya seyahat acentelerinin düzenlediği turlara katılmanız ya da özel aracınızla gelmeniz gerekmektedir. Kış mevsiminde ıslanma ve kar yağışından dolayı Milli Parka ulaşım yolları kapanabilmektedir, buna dikkat etmeniz lazımdır.

Yedigöller Milli Parkı Alışveriş

Milli Park’ın yolunda alışveriş yapabileceğiniz yerlerle karşılaşmazsınız fakat Yedigöller Milli park’ında temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve lokanta yer almaktadır.

Yedigöller Milli Parkı Çevresinde Gezilecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı gezilecek yerler bakımından sizin elinizi boş çevirmeyecektir. Parkın içindeki şelaleler ve kayalar büyük bir doğa sergidir. Bu sergiyi ziyaret etmek sizin için unutulmaz bir anı olacaktır. Ayrıca parktaki Dilek Çeşmesini’de mutlaka görmeniz tavsiye edilir. Buraya gelirken Yedigöller yolu üzerindeki Yığılca Saklıkent Şelalesi’ne de uğramanız önerilir. Burası foto-safari ve trekking için uygun bir alandır ve mangal yapmaya elverişlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı