araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Yeryüzündeki Cennet: Fethiye-Ölüdeniz’deki Koylar

Ölüdeniz, Fethiye’nin şirin mi şirin bir kasabasıdır ve şehir merkezine 13 km mesafede yer almaktadır. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da popüler bir tatil rotası olan Ölüdeniz, Blue Lagoon diye de bilinmektedir. Denizinin muhteşem güzelliğiyle ön plana çıkan Ölüdeniz Plajı gidenlerin fotoğraf çekmeye doyamadığı bir yerdir. Babadağ’ın yamacı ise yamaç paraşütünün en iyi yapıldığı noktalardandır.

Ölüdeniz’de gezilecek yerler listesi bir hayli kabarıktır. Kayaköy, Ölüdeniz Tabiat Parkı, Saklıkent Kanyonu, Babadağ, Hisarönü ve Kelebekler Vadisi gibi onlarca güzellik ayrı ayrı manevi zevkler yaşatırken Ölüdeniz plajları, Ölüdeniz sahilleri ve Ölüdeniz koyları daha da ön plana çıkmaktadır. İşte onlardan bazıları:

Gemile Koyu

Gemile Adası’nın karşısında bulunan koy ve plaj, adayla aynı ismi taşımaktadır. Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bu koy ve plaj, hem yüzmek isteyenlerin hem de piknikçilerin uğrak noktalarındandır. Etrafında Beştaşlar, Soğuksu, Afkule ve Kısık Koyu-mağarası da Ölüdeniz’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Belcekız Plajı

Belcekız, Ölüdeniz köy turlarının başlangıç rotasıdır. Burada çeşitli su aktiviteleri yapılabilir. Fakat suyu dalgalıdır ve kimi zaman âniden derinleşir. O yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Upuzun plajının yanı sıra Belcekız, birçok işletmeye ev sahipliği yapmakta, hizmet noktasında ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratmamaktadır. Plajı ücretsizdir fakat şezlong ve şemsiye ücretlidir.

Rivayet edildiğine göre; insanlar teknelerle buraya içme suyu almak için gelirlermiş. Bu teknelerden birinin kaptanı da oğluyla su almak için geldiği bir gün; oğlu Belcekız isimli kızı görüp ona aşık olmuş. Her gün onu görmek için buraya gelen delikanlı, fırtınalı bir günde tekneden düşüp ölmüş. Kız bunu duyduğunda kahrolmuş ve denize atlayıp intihar etmiş. Bundan sonra denize Ölüdeniz, plaja da Belcekız adı verilmiş.

Kelebekler Vadisi Plajı

Oldukça temiz, berrak ve serin bir suyu vardır. Ancak suyun güzelliği, soğukluğuna kolayca alışmanızı sağlayacaktır. Denizi gittikçe derinleşir, çok iyi derecede yüzme bilmeyenlerin bunu unutmaması gerekir. Bu doğa harikasının tadını çıkarırken yaşayacağınız yüzme deneyimi sizin için unutulmaz bir anı olacaktır.

Soğuk Su Koyu

Ölüdeniz ’de denize girilecek yerler listemize devam ediyoruz. Bu koy, Gemile Koyu’na yakındır ve buraya genelde tekneyle ulaşım sağlanır. Fakat kara yoluyla da ulaşmak mümkündür. Dilerseniz Kayaköy’den yaklaşık 30 dakika yürüyerek de buraya varabilirsiniz. Kayaların arasından çıkan soğuk ve tatlı sudan dolayı Soğuk Su Koyu diye anılmaktadır. Bunaltıcı sıcaklardan uzaklaşarak kendinizi buz gibi soğuk sulara bırakmak ve rahatlamak istiyorsanız bu koy tam size göredir. Fakat koydaki deniz kestanelerine karşı dikkatli olmalısınız.

Darboğaz

Kayalık alanda gizlenmiş bu bakir koy, havuzda yüzüyormuş gibi hissettirmektedir. Sessiz-sakin bir koydur ve tam kafa dinlemeliktir. Bu koyda denize girerken mutlaka bir deniz ayakkabısı giymelisiniz. Gemile Adası ve Babadağ manzarasını izleyebileceğiniz bu koy, ulaşımının zor olması nedeniyle el değmemiş koylardan biri olarak nitelendirilebilir. Mavinin en güzel tonları burada görülebilir, balıklarla birlikte yüzerek tatil keyfi en üst seviyeye çıkarılabilir.

Kabak Koyu

Babadağ’ın yamaçlarında bulunan Kabak Koyu, 200 metre uzunluğa sahiptir. Binlerce bitki örtüsüne ev sahipliği yapan bu koy, 1987 yılında keşfedilmiş ve birinci derece sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Jeolojik yapısı ile ülkemizin ender yerlerinden biri olup üç tarafı da dağlarla çevrilidir. Kanyona benzeyen, vadi şeklindeki bu koyun plajı ise çakıl taşlarından meydana gelmiştir. Sit alanı olduğu için burada herhangi bir işletme yoktur. Dolayısıyla şezlong ve şemsiye de mevcut değildir. Buraya gelecek olanlar eşyalarını kendileri getirmelidir. Fakat koya giriş ve duş alma imkanı ücretsizdir.

Çalış Plajı

Birçok otel ve restoran alternatifiyle doğal güzellikleri ve eğlenceyi bir arada sunan Çalış Plajı, Caretta Caretta’ların üreme yerlerindendir. Şat Burnu’nda yer alan doğa parkı da yüzlerce kuş türünü barındırmaktadır. Burada gün batımını izleyebilir, gökyüzünde oluşan mavi ile kızılın âhengini seyrederken plajda yürüyüş yapabilirsiniz.

Kıdrak Koyu

Bu koy Kıdrak Tabiat Parkı sit alanı statüsündedir 25 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Mersin, Kızılçam, zambak, pırnal meşesi, papatya, siklamen, geven ve gelincik gibi birçok ağaç türüyle kaplıdır. Burada kırlangıç, keklik, sığırcık, ağaçkakan, atmaca, ağaç serçesi, baykuş, şahin, yaban domuzu, karga, tavşan ve tilki gibi hayvan türleri de yaşamaktadır.

Samanlık Koyu

Büyük Samanlık Koyu ile ve Küçük Samanlık Koyu olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Kısaca Samanlık Koyu diye bilinir. Koy Orman Bakanlığı’na ait olup özel işletmelere kiralanarak uzun süre hizmet verse de şu an içerisinde bir tesis yoktur.  Etrafı yeşilliklerle çevrili bu koy denize girmek, piknik yapmak, yeşilin ve mavinin uyumunu seyretmek için doğru bir tercihtir.

Kumburnu Plajı

Ölü Deniz’e takriben olarak 12 km uzaklıktadır. Kültür park alanı statüsündedir. Sığ ve dalgasız denizi bilhassa çocuklu aileler tarafından güvenli olarak kabul edilmekte ve tercih edilmektedir. Akıntısız olduğundan kendini temizleyemeyen bu denize yat ve teknelerin girişi yasaktır. Bu yüzden suyu da oldukça sıcaktır.

İşte buraya kadar anlattığımız Ölüdeniz koyları, Fethiye’nin en büyük doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı