araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Yeşilada’da Nereye Gidilmeli?

Yeşilada, herkesin de bildiği üzere Göller Yöresi diye meşhur olmuştur. Eğirdir Gölü üzerinde konumlanmış olan Yeşilada gezilmesi gereken yerler listesi bir hayli kabarıktır. Nis Adası olarak da bilinen Yeşilada, ortalama 9 hektarlık alanı kaplayan tarihi bir mekandır. Isparta gezilecek yerler içerisinde ilk sıralara yerleşen ve yaklaşık 2000 yıllık köklü tarihiyle Yeşilada doğal güzellikleri geçmişten günümüze önemini hiç yitirmemiştir.

Kale Mahallesi diye bilinen yerde ve Eğirdir’e sadece 1,5 km. mesafede bulunan Yeşilada birçok dini yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bilhassa Hristiyanların çok değer verdiği bu yerde bulunan bir kilise Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüştür. Taş temelli ahşap evleriyle, küçük balıkçı barınağıyla, dar sokaklarıyla ve büyüleyici göl manzarasıyla Yeşilada, görülmesi gereken yerler içerisinde ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

Yeşilada’da gidilecek yerler son derece fazla olsa da, belli başlıcaları aşağıda sizin için listelenmiştir. Umarız Yeşilada gezilecek yerler konusundaki bu yazımız rotanızı belirlerken size rehberlik eder.

Aya Stefanos Kilisesi

Yeşilada’da bulunan kilise, 19. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Yan duvarları moloz taşlarla örülmüştür, iç yüzü ise harç sıvalıdır. Eskiden Rum asıllı Hristiyanların uğrak noktası olduğu ve onlar tarafından burada ayinlerin düzenlendiği rivayet edilen kilise, Göller Bölgesi Araştırma Projesi kapsamında resterasyona dâhil edilmiştir. Çatı kaplaması yenilenmiş ve dış duvarları yapılarak iç ahşap kısımları da tekrar elden geçirilmiştir.

Şeyh Muslihiddin Türbesi

Bir Mescit ve ahşap bir mezarın yer aldığı türbe, Yeşilada’ya yolu düşen Müslümanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Eğirdir ilçesinin önemli turistik merkezlerinden biri olan Yeşilada, kafa dinlemek, kendiyle baş başa kalmak, yürüyüş yapmak, doğayla iç içe olabilmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yerdir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Yeşilada’da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Küçük pansiyonlarında konaklayabilir, gölde tutulan nefis balıkların tadını Balık restoranında doyasıya çıkarabilir, teknelere binerek Eğirdir gölünün çevresinde turlayabilirsiniz.

Ada Camisi

Ada Camisi

Yeşilada görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu cami, II. Osman tarafından 1618 yılında çıkarılan bir ferman ile kiliseden camiye çevrilmiş ve ibadete açılmıştır. Önceki adı Kız Kilisesi olsa da o günden beri Ada Camisi olarak bilinmektedir.

Yeşilada Hamamı

Yeşilada Hamamı

Ilıklık, külhan, sıcaklık ve soyunmalık bölümleriyle günümüze kadar ulaşabilmiş bu hamam, Yeşilada’yı ziyaret edenlerin uğraması gereken mekanlardandır. Hamamın 19. yüzyıl Geç Osmanlı Dönemi’ni yansıttığı ifade edilmektedir. Sade bir yapısı olan hamamın ılıklık ve sıcaklık bölümleri kubbelerde yer alan fil gözleri ile aydınlatılmaktadır. Kubbeye geçişte ise mukarnasların kullanıldığı görülmektedir. Sıcaklık bölümü 3 halvetli olarak yapılmıştır. Bu halvetlerde kurnalar bulunmaktadır.

Yeşilada, Hristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. St. Paul’un buraya da uğradığı söylenmekte, Yeşilada’nın eskiden rahibeler merkezi olduğu ifade edilmektedir. Ancak Hristiyanların 6 yaşından büyük çocukların Yeşilada’ya gelmesine izin vermedikleri rivayet edilir.

Otantik bir bölge olan Yeşilada’da bol bol fotoğraf çekebileceğiniz kadar çok obje bulmak mümkün olmasa da Isparta’ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olduğuna şüphe yoktur.

Big Apple Restoran

Yeşilada’nın hemen girişinde yer alan bu restoran göl levreği yemek isteyenler için önerebileceğimiz ilk mekanlardan biridir. Ayrıca gölden toplanan kerevitlerle hazırlanan güvecin ise tadına doyum olmamaktadır. Fiyatlarının hemen hemen İstanbul’daki fiyatlarla eşit olduğu söylenebilir.

Eflatun Dede Türbesi

Yeşilada gezilecek yerler listenize Şeyh Muslihiddin Türbesi gibi Eflatun Dede Türbesi’ni de yazmalısınız. Huzur veren uhrevî atmosferiyle bu türbe, Yeşilada’nın manevi güzelliklerinden biridir. Musluhiddin Dede Türbesi’nin batısında yer alan bu türbenin adına tarihi kaynaklarda pek rastlanmamaktadır. Gayrımenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı