araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Yozgat Gezi Rehberi

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat, ilk çağlardan günümüze değin pek çok medeniyete kapılarını aralamıştır. Ankara-Sivas karayolu üzerinde yer alan şehrin ilk iskân emarelerine MÖ. 3000’li yıllarda rastlıyoruz. Malazgirt Muharebesi’yle Anadolu topraklarına katılan Yozgat, bölgenin Türkleşmesi ve İslamlaşmasında büyük rol oynamıştır. Uzun yıllar “Bozok” olarak isimlendirilen ilin adı, 1927 tarihinde Yozgat olarak değiştirilmiştir.

Basilica Therma

Yozgat’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Yozgat’taki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Çeşka Yeraltı Şehri: Yozgat il merkezine 3 kilometre uzaklığındaki Kirazlı Göledi olarak bilinen göletin kuzeyindeki tepede yer alan antik şehir, 3 ayrı girişli ve iki katlı bir yapıdadır. 1700 yıllık bu tarihi kentin MÖ.300’lü yıllarda yani Erken Hristiyanlık döneminde yapıldığı kabul edilmektedir. 217 metre uzunluğa sahip 8 odalı yapısıyla bu saklı kentte, Bizans döneminden kalma irili ufaklı kaya mezarlarına ve eserlere şahitlik edebilirsiniz.
  • Basilica Therma: Görkem kelimesinin vücut bulmuş hali olarak da bahsedebileceğimiz bu devasa yapı, Anadolu’nun ilk termal merkezi olarak kabul edilmektedir. Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan ve diğer adıyla Sarıkaya Roma Hamamı olarak bilinen bu halk banyosu, 2. yüzyılda inşa edilmiştir. 2000 yıldır doğal bir su kaynağı olarak ziyaretçilerini ağırlayan hamamda yer alan yılan figürü,  hamamın bir şifa merkezi olarak da kullanıldığını ortaya koymaktadır. 2018 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Alanları Geçici Listesi’ne alınan yapıya giriş ücretsizdir.
  • Akdağmadeni Kilisesi: Yozgat’ın Avlu ilçesinde yer alan dikdörtgen planlı yapının üzerinde yer alan kitabesine göre 1862 tarihinde inşa edilmiştir. Yer yer haç ve geometrik desen süslemeleri yer alan yapı 1983 tarihinde koruma altına alınmıştır. Türk Ortodoks Kilisesi olarak kullanılan yapı ne yazık ki günümüze bir bütün halinde ulaşmayı başaramamıştır.
Çamlık Milli Parkı

Yozgat’ta Gezilecek Doğal Güzellikler

Yozgat’taki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Yozgat Çamlığı Milli Parkı: Ülkemizin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, 264 hektarlık bir alan yer almaktadır. İçerisinde, ülkemizin sadece bu noktasında bulunan 500 yaşında bir Karaçam türü barındıran park, gerek fauna gerekse zengin florasıyla hayran bırak bir doğal oluşum. 1958 yılında milli park olarak ilan edilen bölgede, toplam 212 bitki türü yer almaktadır. Yaban hayvan hayatı, sahip olduğu endemik bitki eşitliliğiyle bu tabii oksijen kaynağına giriş kişi başı 4 TL’dir.
  • Kazankaya Kanyonu: Yozgat’ın Aydıncık ilçesine 10 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Kazankaya Kasabası’ndaki kanyon, şehrin en büyük tabii servetlerinden biri. 10 metre uzunluğa sahip kanyonun içerisinden Çekerek Irmağı akmaktadır. Bu ırmağın her iki kanadında yer alan kayalar üzerinde tanrıça Kyble’nin kabartmaları bulunmaktadır. Tarihi eserlerin doğa harikası oluşumla muhteşem senfonisine tanıklık edebileceğiniz bu kanyona giriş ücretsizdir.
  • Gelin Kayası: Şehrin Nohutlu Tepesi’nin arkasında yer alan bu doğal oluşum, deveye binmiş gelini andıran kayaları sebebiyle bu adı almıştır. Efsanelere göre; Eşkıyalar bir gelin alayını durdurur ve gelini esir pazarına satmak ister. Gelin ve damat ellerini açıp Allah’a bizi kuş yap ya da taş et diye dua eder. Damat kuş olup uçar, gelin ve eşkıyalar ise taşa dönüşür. Kültür turizmin mihenk taşlarından biri olan kayanın hikâyesini bir de yerlilerinden dinlemelisiniz.

Yozgat’ın Meşhur Yemekleri

Yozgat’ın yöresel yemekleri nelerdir?

  • Bulama Çorbası: Yörenin enfes lezzetlerinden biri olan Bulama Çorbası; yumurta, nane ve yarmanın yani dövmenin muhteşem uyumuyla birleştiği yoğun bir tat.
  • Testi Kebabı: Yozgat usulü hazırlanan bu kebap lezzetini, özel testilerde pişen kuşbaşı kuzu etinden alıyor.
  • Yozgat Böreği: Tadını; ıspanak ve pastırma iç harcının yufkayla uyumundan yakalayan börek, Yozgat mutfağının olmazsa olmazlarından.

Yozgat’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Yozgat’tan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Yozgat’ın bakir güzelliği Çamlık Milli Parkını gezmeden, Basilica Therma’sında yüzmeden, yöresel yemeklerden testi kebabını tatmadan, Kazankaya Kanyonu’nda trekking ve rafting yapmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı