araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Zonguldak Da Merak Edilenler

Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak görülmesi gereken yerler açısından gerek bölgeden gerekse daha uzak yerlerden yıl bazında oldukça fazla turisti ağırlamaktadır. Zonguldak denilince her ne kadar akla kömür ve madenler geliyor olsa da Karadeniz’in kıyısına kurulmuş şehir, doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Zonguldak gezilecek yerler bakımından bu bölgeye yapacağınız bir ziyaret ile birlikte hem yemyeşil doğal bitki örtüsünü görebilir hem de önemli bir liman kentinin gemilerin ziyaret edişine tanık olabilirsiniz. 

zonguldak-da-merak-edilenler

Zonguldak Doğal Güzellikleri

Zonguldak doğal güzellikleri ile turistlerin tercih ettikleri bir bölge olmaktadır. Tarihsel olarak milattan önceye dayanan geçmişi ve coğrafi konumu itibariyle göller, plajlar, doyulmaz yeşil bitki örtüsü ile ziyaretçilerine özel anlar yaşatmaktadır;

  • Gökgöl Mağarası; Zonguldak’ta mutlaka görülmesi yerler arasında bulunan Gökgöl Mağarası ziyaretçilerine özel bir denetim yaşatıyor. Toplam uzunluğu 3,350 metre olan bu mağara Türkiye’nin en uzun mağaraları arasında yer alır. Şehir merkezine sadece 3 km uzaklıkta olması bakımından rahatlıkla ziyaret edilebilir. 2001 yılında ziyarete açıldığı tarihten itibaren yaklaşık 300 bin misafiri yıl bazında ağırlamaktadır.
  • Cehennemağzı Mağaraları; Zonguldak’ta görülmesi gereken bir başka doğal güzellik olan Cehennemağzı Mağaraları, il merkezine 50 kilometre uzaklığa sahiptir. Bizans zamanında kilise olarak da kullanılmış olan mağarada kilise zamanından kalıntılar hâlâ bulunmaktadır. Ancak asıl özelliğini ise sarnıçlarından göstermektedir.

zonguldak-da-neler-var

  • Filyos Plajı; Karadeniz kıyılarında en güzel plajlardan olan Filyos Plajı Çaycuma yakınında bulunmaktadır. Temiz sahili ve denizi ile birlikte sıcak havalarda serinlemek isteyenlerin tercihi olmaktadır. Aynı zamanda denize girmek için Ereğli’yi de tercih edebilirsiniz.
  • Çakırköy Su Mağarası; ilginç görünümü ile ziyaretçileri çeken Çakırköy Su Mağarası iç kısmına giriş yapılınca görülebilen bir su mağarasıdır. 1.300 metre uzunluğuna sahiptir ve mağaraya botla gezintiler düzenlenmektedir. Eşsiz ışık oyunları ve dalgalanmaları ile birlikte son derece farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

zonguldak-kesfedilecek-sehir

Zonguldak Tarihi Yerler

Zonguldak tarihi yerler bölgenin oldukça eski bir geçmişi olduğu için oldukça fazladır;

  • Filyos Kalesi; Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos ören yeri antik dönemlerden bölgede kalmış en önemli yerlerden birisidir. Yanında Tieion Antik Kenti ilk dönem Anadolu uygarlıkları hakkında fikir vermektedir. Bu bölgenin Pergamon Krallığı zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. 
  • Zonguldak Maden Müzesi; İlin en büyük üretim kaynağı olan madencilik üzerine kent merkezinde kurulmuş olan Maden Müzesi, Zonguldak’ın ve madencilik sektörü hakkında doğru bilgiler edinmenizi sağlarken, işbaşında yaşamını kaybetmiş madencilere de birer saygı niteliği taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı